אם שמעת – תזוז

אם שמעת – תזוז

"וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן מֹשֶׁה אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹהִים לְמֹשֶׁה וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ" (פרשת יתרו יח. א)

'פעולת ההסחה' היא אחד מתכסיסי המלחמה הידועים והחזקים ביותר, מדינה הנמצאת במצב מלחמה עם שכנתה, הדבר החשוב ביותר זה לעשות פעולות הסחה, שכל פעילות מיד מוסחת על ידי פעילות אחרת וככה המדינה השניה נרדמת על המשמר.

יש עוד מישהו שמשתמש בכל נשק החזק והאימתני הזה, בכל רגע ורגע, והוא מצליח להפיל אתו חללים רבים מאד, וזה חילותיו של היצר הרע. יצר הרע יודע שלהפעיל תותחים זה גורם להפעלת תותחים גם מהצד שכנגד. אדם שמעצם טבעו ורצונו הוא בטוב, כאשר יצר הרע בא אליו בפיתויים שונים הרי שהוא מתקומם וממילא סיכוייו של יצר הרע להצליח לא תמיד עולים יפה. מה אם כן עושה יצר הרע, הוא נוקט ב'פעולות הסחה'. הרי אין אדם שלא מתנוצצים אצלו רגעים של הרגשים של חיזוק והתעוררות, שהרי האדם נברא להתענג על ה' ורצונו הפנימי בטוב אבל השאור שבעיסה מעכב, ואז יצר הרע מפעיל את 'פעולות ההסחה' שלו שבלשון בני אדם נקראים 'תירוצים'! אוי כמה תירוצים יש לאדם לדחות דברים, הרי זה הדבר הכי קל כשיש התמודדות לאדם – לדחות, מחר, מוחרתיים, העיקר לא עכשיו. וזו רעת כל האדם, התירוצים, הדחיות, כי בסוף נגמרים התירוצים ונופלים!

יסוד הדברים נמצא בפרשת יתרו, "וישמע יתרו כהן מדין חותן משה את כל אשר עשה אלוקים למשה וישראל עמו": אומר רש"י: מה שמועה שמע ובא? קריעת ים סוף ומלחמת עמלק.

מדוע הדגיש רש"י 'מה שמועה שמע ובא'? היה די לכתוב כלשון הפסוק 'מה שמועה שמע'?

בזוהר הקדוש מסביר: 'וכי יתרו שמע וכל העולם לא שמעו? והלא כתוב "שמעו עמים ירגזון"? אלא שכל העולם שמעו ולא התעוררו ולא באו, ואילו הוא שמע, התעורר ובא והתקרב להקב"ה'.

יסוד עצום מלמד לנו! כל אומות העולם שמעו את נפלאות ה' בהוציאו אותם מארץ מצרים, אבל שמעו, נרעשו, התפעלו, ותו לא! משמיעה ששמעו הם אומנם התפעלו אבל שום דבר מעשי לא יצא מכך! לעומת זאת יתרו שמע, התפעל והתרשם ומיד בא!

מדוע באמת על שום אחד מאומות העולם לא השפיעו הדברים העצומים שנעשו לעם ישראל עד כדי לעשות מעשה כיתרו? מדוע רק על יתרו השפיעו הדברים ובא?

אלא שבאמת כל העולם שמעו נרעשו התפעלו, אבל החליטו להמתין! אמרו נו טוב, לא עכשיו, נראה מה יקרה הלאה עוד כמה ימים וכו' וכו', המתינו והמתינו עד שאיבדו את עולמם!

טבע האדם שהזמן עושה את שלו ומכהה את הרגשות. יתרו לעומת זאת שמע התפעל, אבל מיד בא! מיד עשה מעשה לממש את הרגשת החיזוק שהייתה לו, הוא ידע, אם אני אתמהמה הכל יאבד, הכל ירד לטמיון! הוא לא נתן להתפעלות הגדולה ממעשה ה' להתמסמס, לחמוק מידיו ומיד בא! מכאן נלמד, כשמגיע רגש התעוררות או חיזוק לאדם, יש לו מיד לנצל רגש זה לפני שיכבה ויעלם.

מסופר על ה"חפץ חיים"

שפעם בא אליו מזכיר הישיבה בשמחה גדולה ובפיו בשורה טובה כי הגיע לישיבה מכתב ובתוכו תרומה של חמש מאות רובל במזומן שהיה סכום גדול מאוד בימים ההם, אמר הח"ח יש כאן תמיהה גדולה שהרי אין רגילות לשלוח סכום כסף כזה גדול דרך הדואר שהרי יכול להיאבד או להיגנב ומי שכבר שולח שוכר שרות מיוחד עם אחריות וכו' שיעביר את הכסף ליעד, על כן אפשר שזה טעות וצריך לברר היטב אצל השולח אולי זה טעות.

עשה המזכיר כבקשת הח"ח ויצר קשר עם השולח והוא סיפר כך:

באה לידי עסקה גדולה וקיבלתי על עצמי שבאם העסק יצליח אתרום סכום נכבד לישיבתו של הח"ח וב"ה הצליח ה' דרכי והעסק הצליח החלטתי ללכת למחרת אל בית הדואר ולשכור את שרותי המשלוחים ולשלוח תרומה של חמש מאות רובל לישיבה. אבל תיכף הרגשתי איך שבא אלי היצר הרע ואמר לי השתגעת, כזה סכום גדול, אין לך מה לעשות עם הכסף שלך, וכי חמישים רובל אינו סכום מספיק גדול וכו' וכו' כהנה וכהנה טענות מטענות שונות עד שתיכף ומיד התנערתי מכל המחשבות והחלטתי שעלי לשלשל את הסכום הגדול במכתב רגיל ולא לחכות עד למחרת שהדואר יפתח כי עד למחרת מי יודע אם אעמוד כנגד טיעוניו ושכנועיו של היצר הרע.

סיפר הרב ראובן קרלנשטיין זצ"ל שהזמינו אותו פעם לדבר דרשה באחד המושבים בחצר בית ספר של נערים שאינם שומרי תורה ומצוות, נסעתי עם מונית וכשהגענו לחצר הגדולה הנהג רצה להכנס לחצר, אבל ישבו בפתח שני נערים שככה כאילו בכוונה לא שמעו את הצופר, והנהג צופר וצופר עד שאחד מהנערים הסתובב אליו וצעק 'שמענו… שמענו… תירגע'. הנהג חשב שהוא מתפוצץ, הוציא את הראש מהחלון וצעק לנער: 'אם שמעת אז תזוז'

משפט חכם ביותר: הפוך בה והפוך בה דכולה בה – אם שמעת – תזוז! תעשה משהוא אל תדחה זאת!

מאת: הרב דוד הכהן – גן יבנה

שתפו את המאמר:
עסקים מומלצים באינדקס אנ"ש​
דבר תורה על פרשת השבוע​
הישארו מעודכנים

הצטרפו אל רשימת התפוצה שלנו ותקבלו עדכונים בכל מה שחדש

מה חדש באתר
Translate »