מנהג אכילת חלב בשבועות | פרשת יהדות

מנהג אכילת חלב בשבועות

כל הסיבות מדוע נוהגים לאכול מאכלי חלב בחג השבועות - טעמים ומקורות

מהו מנהג אכילת חלב בשבועות?

מנהג בית ישראל, הוא לאכול מאכלי חלב ביום חג השבועות. 

המהר”ם מרוטנבורג כותב וזה לשונו: “נהגו לאכול בו מיני מאכלים מתוקים כגון דבש וחלב משום הנאמר דבש וחלב תחת לשונך (שיר השירים ד’ יא’) ונדרש על מתן התורה”.

הסיבות לאכילת מאכלי חלב בחג השבועות

ישנן מספר סיבות מקובלות אשר בגינן נוהגים בית ישראל לאכול מאכלי מאכל ביום חג השבועות ואלו הן:

  • הטעם ההלכתי – עד קבלת מתן בתורה בחג השבועות, נאסר על עם ישראל אכילת בשר, וזאת משום שלאחר מתן תורה קיבלו עם ישראל את הלכות השחיטה ועד אז כל הכלים אשר היו ברשותם היו פסולים לבישול ושחיטת בשר. לכן ומכיוון שלא היה לבני ישראל מה לאכול באותו היום, אכלו בחג השבועות מאכלי חלב.
  • טעם ע"פ גימטריה – חלב במחשבון גימטריה = 40. משה רבינו ע"ה היה בהר סיני 40 יום עד שירד עם לוחות הברית. ולכן, אכילת "חלב" באה לסמל את ה-40 יום בהם שהה משה בהר סיני.
  • טעם ע"פ הקבלה – הזוהר הקדוש כותב, כי כל אחד מ-365 הימים בשנה מקביל לאחת משס"ה (365) מצוות לא תעשה שבתורה. לפי חישוב זה, המקביל למצוות לא תעשה של חג השבועות הוא הימנעות מאכילת בשר וחלב. משכך, וכדי להדגיש את קיום המצווה, אנו אוכלים גם בשר וגם בחלב (בהפרשים אשר נפסקו ע"פ ההלכה כמובן), ובכך אנו מקיימים את מצווה זו.
  • טעם ע"פ בעלי המוסר – כשמשה רבינו ע"ה נולד בתיבה ומצאתו בתיה בת פרעה, סירב משה לינוק חלב עכו"ם, עד שהגיעה אימו (יוכבד) וינקתו. מכיוון שכך, אנו נוהגים לאכול מאכלי חלב בחג השבועות כדי לסמל את גודל הנס אשר נעשה עם משה שע"י שנשאר פיו טהור מחלב נכרי, הוא גאל את בני ישראל ממצרים.
  • טעם ע"פ הרמז – התורה נמשלה לחלב, כפי שנכתב בשיר השירים "דבש וחלב תחת לשונך" והכוונה כמובן לתורה הקדושה. אכילת מאכלי חלב מסמלת את כוח התורה כפי שלב מזין את הגוף, כך התורה מחזקת את נפשו של האדם.

טעמים נוספים לאכילת חלב בשבועות

  • זכר לשתי הלחם הנהוג בבית המקדש. כלומר, ארוחה (לחם) חלבית וארוחה (לחם) בשרית כנגד שתי הלחם.
  • הברא היטב מסביר כי מאכלי חלב משולים לדבר "רך" ואכילתם מסמלת את המעבר ממידת הדין אל מידת הרחמים.
  • הסבר נוסף: אכילת מאכלי חלב מסמלת את ההודאה לה' יתברך על ארץ זבת חלב ודבש.

מתי אוכלים מאכלי חלב בבוקר או בערב?

המנהג המקובל הוא לאכול מאכלי חלב בבוקר חג השבועות (לאחר תיקון ליל שבועות ותפילת השחר של החג).

אולם, כל איש יוכל לעשות בביתו כרצונו, ומלבד שיסעד גם סעודה בשרית במהלך החג שהרי מצוות החג היא בשמחה (ושמחת בחגך והיית אך שמח), ונאמר "אין שמחה אלא בבשר ויין".

מקור מנהג אכילת חלב בשבועות

מקור המנהג אינו ברור, אולם גדולי הפוסקים והראשונים כבר כתבו עליו רבות על מנהג אכילת חלב בשבועות, ומנהג זה נהפך לקבוע בקרב בית ישראל.

עוד בנושאי חג השבועות

מגילת רות - פרשת יהדות

מגילת רות

קריאת מגילת רות, עם ניקוד ובאותיות מאירות עיניים.

תהילים | פרשת יהדות

תהילים מנוקד

קריאת ספר התהילים (כחלק ממנהג שבועות).

קריאת התורה לחג שבועות | פרשת יהדות

סדר הקריאה בשבועות

סדר קריאת התורה בבוקר חג השבועות, מפטיר והפטרה.

אהבתם? שתפו ברשת!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
תכנים חדשים שעלו לאתר
פרשת ראה | פרשת יהדות
פרשת ראה

פרשת ראה פרשת ראה המלא – עם ניקוד וטעמים – חידושי תורה ופרפראות על הפרשה פרשת ראה פרק יא' ראשון (כו) רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם

פרשת עקב | פרשת יהדות
פרשת עקב

פרשת עקב פרשת עקב המלא – עם ניקוד וטעמים – חידושי תורה ופרפראות על הפרשה פרשת עקב פרק ז' ראשון (יב) וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת

פרשת ואתחנן | פרשת יהדות
פרשת ואתחנן

פרשת ואתחנן פרשת ואתחנן המלא – עם ניקוד וטעמים – חידושי תורה ופרפראות על הפרשה פרשת ואתחנן פרק ג' ראשון (כג) וָאֶתְחַנַּן אֶל יְהוָה בָּעֵת

הלכות תפילין

מצוות תפילין, היא מצווה מהתורה כמו שנאמר "וקשרת לאות על ידך והיו לטוטפות בין עינך". ולכן מחויב אדם להניח תפילין בכל יום, וחייב שיהיו עליו

הלכות מעלית חשמל בשבת

מעלית חשמל שבת היא פיתוח ישראלי בעקבות בנייה של בניינים רבי קומות, ומהם מתגוררים לא מעט דיירים שומרי שבת ולא מעוניינים לחלל השבת המציאו מנגנון

מעוניינים לפרסם כתבה? השאירו פרטים!
Translate »
שינוי גודל גופנים
ניגודיות