השל"ה הקדוש

השל"ה הקדוש

הרב ישעיהו הלוי הורביץ זצ"ל היה מכונה בפי כל "השל"ה הקדוש".
הוא נולד בלובלין שבפולין בשנת ה'שי"ח, לרבי אברהם הלוי הורביץ, שחיבר את הספר "חסד אברהם".
מילדותו הצטיין בלימודיו בישיבת לובלין ולמד אצל המהר"ם מלובלין, שהיה מגדולי רבני פולין במאה ה-16. לאחר מות אישתו בשנת ה'ש"ף החליט לעלות לישראל, בכדי להרחיב את היישוב היהודי בארץ. לאחר מסע רגלי ארוך, עלה לישראל ועבר להתגורר בצפת ובטבריה. השל"ה התמסר ללימוד הקבלה, ששימשה יסוד לחיבורו המפורסם "שני לוחות הברית", חיבור הנחשב עד לימינו אנו, לאחת היצירות החשובות בספרי המוסר היהודיים. "שני לוחות הברית" הינו ספר יסוד ביהדות, הכולל דברי מוסר, חידושי תורה ומדבר אף בשבח הישיבה בארץ ישראל.

ראש חודש סיוון, הכנות למעמד הר סיני

תפילת השל"ה בערב ראש חודש סיוון

ערב ראש חודש סיוון הוא יום מיוחד וסגולי לתפילות, ומקובל שכל אדם יהודי יכול להשפיע ביום זה על העתיד הרוחני שלו ושל צאצאיו.
בספרו "שני לוחות הברית", האריך השל"ה בחשיבותו של יום זה, וכתב כי יש לבקש בו מהקב"ה על כל צרכינו: "חל עלינו חובת התפלה ובקשה להשם יתברך בכל צרכינו, כי הכל מאתו יתברך. על כן בכל מה שיצטרך האדם בכל עת ובכל שעה, ירגיל על לשונו תפלה קצרה להשליך על ה' יהבו. השל"ה ממשיך וכותב כי עיקר חובותו של אדם בעולמו הוא לכוון שיהיה זרעו כשר עד עולם.

מהו הזמן הראוי ביותר לתפילה על הבנים?

השל"ה כתב כי הזמן הראוי לתפילה הוא ערב ראש חודש סיוון: "ולבי אומר, שעת רצון לתפלה זו בערב ראש חודש סיון, הוא החודש שבו נתנה התורה, ואז נקראים בנים לה' אלוקינו".
הזמן הרצוי ביותר לתפילה על הבנים הוא בחודש בו נתנה התורה. וכותב השל"ה הקדוש אודות תפילת הורים על זרעם, בשער האותיות אות ד': "ותמיד תהיה תפלה שגורה בפי אב ואם להתפלל על זרעם שיהיו לומדי תורה וצדיקים ובעלי מדות טובות ויכוון במאוד על זה בברכת התורה ונהיה אנחנו וצאצאינו וכו' וכן בברכת אהבה רבה אבינו אב הרחמן המרחם רחם עלינו ותן בלבנו וכו' יחשוב ג"כ על זרע וזרע זרעו עד עולם וכן שאומר למען לא נגע לריק ולא נלד לבהלה ובכל מקומות כאלה יעשה תפילתו קבע בכל לבבו ובכל נפשו".

מודה ועוזב ירוחם, תפילה

תפילת השל"ה בסיום תפילת העמידה

תפילה נוספת שחיבר השל"ה הקדוש והודפסה בסידורים רבים, היא תפילה בסיום תפילת העמידה, הנאמרת בין התחינות שלאחר תפילת שמונה עשרה, ופותחת במילים: "יהי רצון מלפניך ה' אלוהינו ואלוהי אבותינו, שלא תעלה קנאת אדם עלי ולא קנאתי על אחרים, ושלא אכעוס היום ושלא אכעיסך, ותצילני מיצר הרע, ותן בלבי הכנעה וענווה…". כל כולה של תפילה זו מעוררת להכנעת הלב ועבודת המידות ובפרט המנעות ממידת הכעס, כפי שכתוב בספר חרדים (פרק ס"ז) שרבי עקיבא היה נוהג להתפלל כל יום "יהי רצון מלפניך ה' אלוקי ואלוקי אבותי שלא אכעוס היום ולא אכעיסך".
לקריאת תפילת השל״ה לחצו כאן.

שתפו את המאמר:
עסקים מומלצים באינדקס אנ"ש​
דבר תורה על פרשת השבוע​
הישארו מעודכנים

הצטרפו אל רשימת התפוצה שלנו ותקבלו עדכונים בכל מה שחדש

מה חדש באתר
Translate »