יברכך ה' וישמרך: ברכת הכהנים הנעשית באהבה

ברכת הכהנים בכותל

קודם ברכת כהנים יברכו:
בָּרוּךְ אַתָּה יְהֹוָה אֱלֹהֵינוּ מֶלֶך הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בִּקְדֻשָּׁתוֹ שֶׁל אַהֲרֹן וְצִוָּנוּ לְבָרֵךְ אֶת עַמּוֹ יִשְׂרָאֵל בְּאַהֲבָה:

יְבָרֶכְךָ יְהֹוָה וְיִשְׁמְרֶךָ:
יָאֵר יְהֹוָה פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ:
יִשָּׂא יְהֹוָה פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם:

>> תמונות יברכך ה' וישמרך להורדה חינם לחצו כאן

חשיבותה של ברכת כהנים בבית המקדש

עם ישראל זכה להיות העם הנבחר על ידי בורא העולם. בפרשת נשא, מוזכר הציווי הבא: "וידבר ה' אל משה לאמור, דבר אל אהרון ואל בניו לאמור, כה תברכו את בני ישראל, אמור להם: יברכך ה' וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחנך, ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום". בספר במדבר, פרשת נשא, הכהנים הנבחרים לעבודת המקדש, מצווים להעביר את ברכת ה' לעם ישראל. ברכתם נקראת ברכת כהנים, ובשמה הנוסף גם "ברכה משולשת" משום שהיא מורכבת משלושה פסוקים.

כיום, הברכה נאמרת על ידי הכהנים בעם ישראל בנשיאת כפיים, במהלך חזרת הש"ץ של תפילת העמידה, בין ברכת מודים לברכת שים שלום. מברכים את הברכה גם בהזדמנויות נוספות, דוגמת טקס פדיון הבן, בכל ליל שבת כאשר ההורים מברכים את ילדיהם ומצטטים פסוקים אלו, וכן בתפילת שחרית לאחר ברכות התורה.

"ברכת כהנים היא מתנה שנתן הקב"ה לעמו. כל התורה והמצוות הם עזר וסיוע שנתן הקב"ה ליהודי כנגד כל הדברים המרחיקים, אך נוסף על כך נתן הקב"ה ברוב רחמיו על ישראל את עניין ברכת כהנים, שבכל יום יהיה ליהודי ברכה של שפע עליון" (נתיבות שלום).

ברכת כהנים: יברכך ה' וישמרך
ברכת כהנים: יברכך ה' וישמרך

פירוש הברכה: יברכך ה' וישמרך

רש"י מפרש כך: יברכך – שיתברכו נכסיך.

וישמרך – שלא יבואו עליך שודדים ליטול ממונך. שהנותן מתנה לעבדו אינו יכול לשמרו מכל אדם, וכיוון שבאים ליסטים עליו ונוטלים אותה ממנו, מה הנאה יש לו במתנה זו? אבל הקב"ה הוא הנותן, הוא השומר.

האור החיים הקדוש מרחיב את דברי רש"י בכדי לבאר לעומק את מהות הברכה: ככל שהברכה יותר גדולה, כך קיים חלילה סיכוי שירצו לגזול אותה מהאדם, ולכן הוא צריך יותר שמירה. נדמה לעצמנו אדם שמבורך בנכסים ובכל טוב. קיים חשש שהברכה תגרום לאדם להתגאות, או לשכוח את טובת הקב"ה בבחינת "וישמן ישורון ויבעט". לכן, הברכה הגדולה ביותר היא שהברכה תהיה ברכה. 

הרב נפתלי צבי יהודה ברלין, הלא הוא הנצי"ב מוולוזין ממשיך לבאר לפי אותו הרעיון:

"יברכך – נכלל בזה לכל אדם כפי הראוי לו להתברך. לעוסק בתורה – בלימודו, ולעוסק במסחר – בסחורתו. כך נכלל בזו הברכה הכללית 'יברכך ה" תוספת לכל אדם במה שיש לו.

וישמרך – כל ברכה צריכה שמירה שלא תיהפך לרועץ, חס ושלום. בעל התורה צריך שמירה מן הגאווה וחילול השם וכדומה, וגם כשמשמעו – שלא יישכח. בעל נכסים צריך שמירה שלא יהי עושר לרעתו, כמו בקורח ונבות היזרעאלי וכדומה, וגם כמשמעו – שמירה מגניבה ואבידה.

עולה מדברי הנצי"ב, כי הברכה הראשונה – היא נתינה מכל סוג, לפי מעשיו של האדם, והברכה השנייה – היא מניעת הרעה העלולה להגיע דווקא בעקבות השפע שניתן.

עבודת הכהנים בבית המקדש
עבודת הכהנים בבית המקדש

הכהנים מצווים לברך את העם באהבה

כיצד מתקיימת ברכת הכהנים בפועל? סדר הברכה היא שהכהנים מתייצבים אל הדוכן, ומתבקשים לשאת את ברכתם. ורק אז, הם פותחים בברכה "וציוונו לברך את עמו ישראל באהבה". החזן מקריא את שלושת פסוקי ברכת הכהנים, והכהנים חוזרים אחריו. לאחר קריאת הפסוקים, הקהל עונה 'אמן'. מדוע בזמן הברכה על הכהנים לעשותה באהבה?

מסבירים לנו חז"ל כי אהבה היא המפתח לאפשרות שהברכה תחול. הקב"ה לא רוצה מהכהנים את ברכת השפתיים בלבד, כי אם את ברכת הלב. אם הלבבות לא יתעוררו, אדם כלפי זולתו בעת הברכה, השפע האלוקי לא יחול על עם ישראל. על הכהנים מוטל התפקיד החשוב לחבר את האדם היהודי אל בוראו, ואם יפתחו בליבם את תכונת אהבת ישראל, גם הם וגם העם יזכו לברכה הראויה.

תמונות יברכך ה' וישמרך להורדה חינם

שתפו את המאמר:
עסקים מומלצים באינדקס אנ"ש​
דבר תורה על פרשת השבוע​
הישארו מעודכנים

הצטרפו אל רשימת התפוצה שלנו ותקבלו עדכונים בכל מה שחדש

מה חדש באתר
Translate »