מתה עלי רחל בדרך

מתה עלי רחל בדרך | פרשת יהדות

וַאֲנִי בְּבֹאִי מִפַּדָּן מֵתָה עָלַי רָחֵל בְּאֶרֶץ כְּנַעַן בַּדֶּרֶךְ בְּעוֹד כִּבְרַת אֶרֶץ לָבֹא אֶפְרָתָה וָאֶקְבְּרֶהָ שָּׁם בְּדֶרֶךְ אֶפְרָת הִוא בֵּית לָחֶם: (פרשת ויחי מח,ז)
יעקב אבינו אומר ליוסף בנו, כאשר שמעה אימי רבקה שאבי יצחק רוצה לברך את עשיו אחי, שלחה לקרוא לי שאבוא לקחת את הברכות. אמרתי לה כי ירא אנכי פן יגלה אבי יצחק שאני הוא יעקב ולא עשיו, ואביא עלי קללה ולא ברכה. ואז השיבה לי אמי: "עלי קללתך בני", בתשובה זו שאמרה לי אמי, רמזה על הצרות המעותדות להתרגש ולבוא עלי בימי חיי, שכן "עלי" ראשי תיבות ע'שיו ל'בן י'וסף.
והנה אומר יעקב ליוסף, "ואני בבואי מפדן מתה עלי רחל", דהיינו, כאשר מתה אמך רחל בפתע פתאום בהיותנו בדרך, לא היתה צרה זו כלולה בצרות שרמזה לי עליהן רבקה אימי, ועל כן לא ידעתי שאמורה צרה זו לבוא עלי, ומתוך כך הבנתי כי יש סיבה אחרת שבגללה מתה בדרך, כדי שתיטמן שם, שעתידים בניה לעבור באותו מקום בדרכם לגלות ויוכלו לשאת תפילה על קברה לעורר רחמי שמים.
ואע"פ שעניין זה לא נאמר מפורש בתורה, אך רמז יש לכך. נאמר בנביא: קול ברמה נשמע "רחל מבכה על בניה" וגו', (ירמיה לא יד) ר"ת "מתה עלי רחל בדרך".
אתה יודע למה מתה עלי רחל בדרך? כי יגיע זמן שרחל מבכה על בניה.

מאת: הרב דוד הכהן – גן יבנה.

שתפו את המאמר:
עסקים מומלצים באינדקס אנ"ש​
דבר תורה על פרשת השבוע​
הישארו מעודכנים

הצטרפו אל רשימת התפוצה שלנו ותקבלו עדכונים בכל מה שחדש

מה חדש באתר
Translate »