לתת בחום | פרשת יהדות

לתת בחום

זֶה יִתְּנוּ כָּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ עֶשְׂרִים גֵּרָה הַשֶּׁקֶל מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל תְּרוּמָה לַיהוָה: (פרשת כי תשא ל. יג’)
יש שני סוגי נתינה, יש סתם נתינה הנובעת מכל מיני חישובים ושיקולים אישיים, אך יש נתינה מעבר לגבולות הטבעיים של האדם, שהיא נתינה נטו לשמה, מכל הלב.
כשאדם עושה מצוה מכל הלב לשם שמים, הרי שהדבר הגשמי שבו נעשית המצוה מתעלה ומתקדש ונהיה רוחני. כך גם במחצית השקל, אף על פי שהיא גשמית, אך אם נותנים אותה מכל הלב, הרי שנהפכת מטבע זו להיות ‘מטבע של אש’!

מסופר על חבורת אנשים שישבו בבית הכנסת ולמדו. והנה, נכנס למקום גבאי צדקה. הלה נפנף בידיו ובקש את רשות הדיבור.
“המדובר, בבחורה יתומה ודלת אמצעים, אשר אין ידם משגת כדי קניית שום צרכים מינימליים” ומבקש מהצבור תרומה לטובת: ‘הכנסת כלה’..
ישראל קדושים הם, נתבעים ונותנים. הושיטו ידיהם לארנקיהם ושלפו כל אחד שטר הגון לצדקה. הראשון הגיש שטר של חמישים שקלים. אף שכנו הוציא שטר וכן השלישי.
ואז קם הקולני שבחבורה וניסה לקרר את ההתלהבות שבערה בצבור. “רגע! רגע!!” אמר בנימת תגר. “אני כבר מכיר את הסיפורים הללו. מבטיחים שיקנו לכלה את צרכיה המינימליים ביותר. ולבסוף, קונים לה בלי שום בושה דירה! מקרר חשמלי! מכונת כביסה! הכל חדש”.
“לא!” החרה ואמר. “לא זו מצוות צדקה. חבל שניתן כסף לכל הצדקות הללו שהגבאים מתרימים עבורם…” ‘איך עושים מכמה שקלים דירת פאר מאובזרת’?
הס הושלך בצבור. הביטו זה בזה בהפתעה. החזירו ידיהם לאחור, ואף הרצון והתלהבות לתרום לא נותרו.
הרב מגיד השיעור ששמע את הדברים. חיכך בדעתו ולבסוף אומר בנימה לימודית: “נניח שאתה צודק! נניח שהם קונים לאותה כלה רהיטים ומכשירי חשמל. ואף מחתנים אותה כראוי ונותנים לה מעט כסף בשביל דירה. שואל אני אותך, כמה אתה משלם בשביל זה??”
הוא המשיך בדברים כדורבנות: “בשביל צרכים דחוקים ומינימליים בכוונתך לתרום עשרה – עשרים שקלים. לא יותר מזה. ובשביל שתזכה הכלה למוצרים חדשים ולהרחבת הדעת כדבריך, כמה תשלם יותר? כמה אתה נדרש להוסיף??”
השקט ניסר בחלל. שתיקה כהודיה.
“כלומר, בשני המקרים אינך נתבע להוסיף מאומה!. נו, מה אכפת לך שבסכום הפעוט שאתה נותן לצרכי כלה, היא תזכה שיהיה לה איבזור מכובד ולא עניות?
ראה איזה פלא. אתה בעשרה או בעשרים שקל, נעשה שותף למצווה כל כך מרוממת של הכנסת כלה כדבעי!!” תראה איזה גבאי צדקה מוכשר הוא. מהסכום הקטן שלך, בונה לכלה יתומה אבזור מפואר!! לא תגיד לו תודה?!
עכשיו חייכו כולם. ומיהרו להוציא שוב את ארנקיהם.
מעתה יובן מה שהתקשה משה רבנו, וכי בכוחו של מטבע גשמי לכפר על נפש שהיא רוחנית?
אלא העניין על פי שאמרנו, הראה לו הקדוש ברוך הוא מטבע של ‘אש’, ואמר לו “זה יתנו”! מטבע של אש, היינו כשיעשו את המצווה בחום ובהתלהבות, מתוך אהבה גרידא לבורא עולם, או אז המטבע הגשמית תתעלה ותתקדש עד שיהא בכוחה להגיע עד כסא הכבוד, מטבע כזו ודאי שיש בה את הכח לכפר על נפשותיכם.

מאת: הרב דוד הכהן – גן יבנה.

פוסטים נוספים באתר

ונתנו איש כפר נפשו | פרשת יהדות
ונתנו איש כפר נפשו

וְנָתְנוּ אִישׁ כֹּפֶר נַפְשׁוֹ לַיהוָה.. (כי תשא ל. יב’)מעלת עושה הצדקה גדולה היא עד מאוד, ומובא בספר “קב הישר”: על הפסוק: “וצדקה תציל ממוות” אמר

קרא עוד »
מחילה בתשובה וצדקה | פרשת יהדות
מחילה בתשובה וצדקה

זֶה יִתְּנוּ כָּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ עֶשְׂרִים גֵּרָה הַשֶּׁקֶל מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל תְּרוּמָה לַיהוָה: …לְכַפֵּר עַל נַפְשֹׁתֵיכֶם: (כי תשא ל. יג’-טו’) מחצית

קרא עוד »
לא להתנתק | פרשת יהדות
לא להתנתק

כִּי תִשָּׂא אֶת רֹאשׁ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לִפְקֻדֵיהֶם וְנָתְנוּ אִישׁ כֹּפֶר נַפְשׁוֹ לַיהוָה בִּפְקֹד אֹתָם וְלֹא יִהְיֶה בָהֶם נֶגֶף בִּפְקֹד אֹתָם: (פרשת כי תשא לב. יב’)כי

קרא עוד »
אהבתם? שתפו ברשת!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
תכנים חדשים שעלו לאתר
פרשת ראה | פרשת יהדות
פרשת ראה

פרשת ראה פרשת ראה המלא – עם ניקוד וטעמים – חידושי תורה ופרפראות על הפרשה פרשת ראה פרק יא’ ראשון (כו) רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם

פרשת עקב | פרשת יהדות
פרשת עקב

פרשת עקב פרשת עקב המלא – עם ניקוד וטעמים – חידושי תורה ופרפראות על הפרשה פרשת עקב פרק ז’ ראשון (יב) וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת

פרשת ואתחנן | פרשת יהדות
פרשת ואתחנן

פרשת ואתחנן פרשת ואתחנן המלא – עם ניקוד וטעמים – חידושי תורה ופרפראות על הפרשה פרשת ואתחנן פרק ג’ ראשון (כג) וָאֶתְחַנַּן אֶל יְהוָה בָּעֵת

הלכות תפילין

מצוות תפילין, היא מצווה מהתורה כמו שנאמר “וקשרת לאות על ידך והיו לטוטפות בין עינך”. ולכן מחויב אדם להניח תפילין בכל יום, וחייב שיהיו עליו

הלכות מעלית חשמל בשבת

מעלית חשמל שבת היא פיתוח ישראלי בעקבות בנייה של בניינים רבי קומות, ומהם מתגוררים לא מעט דיירים שומרי שבת ולא מעוניינים לחלל השבת המציאו מנגנון

מעוניינים לפרסם כתבה? השאירו פרטים!
Translate »
שינוי גודל גופנים
ניגודיות