חסדי ה' | פרשת יהדות

חסדי ה'

וַתִּקְצַר נֶפֶשׁ הָעָם בַּדָּרֶךְ: וַיְדַבֵּר הָעָם בֵּאלֹהִים וּבְמֹשֶׁה לָמָה הֶעֱלִיתֻנוּ מִמִּצְרַיִם לָמוּת בַּמִּדְבָּר כִּי אֵין לֶחֶם וְאֵין מַיִם וְנַפְשֵׁנוּ קָצָה בַּלֶּחֶם הַקְּלֹקֵל: וַיְשַׁלַּח יְהוָה בָּעָם אֵת הַנְּחָשִׁים הַשְּׂרָפִים וַיְנַשְּׁכוּ אֶת הָעָם. (פרשת חוקת כא. ד' – ו')
בכל מקום שנענשו בני ישראל במדבר, הם נענשו בעונש בלתי טבעי, במגפה או באש שפרצו באופן פתאומי. ואילו כאן, שלח בהם ה' נחשים, שהמדבר שורץ מהם, כידוע. מדוע נבחרו כאן דוקא נחשים כעונש, למה לא המיתם במגפה?

על מה התלוננו בני ישראל, האם באמת היה חסר להם משהו? לא ולא! אדרבה – את הכל קיבלו מוכן בלי שום טורח. וכי יש אושר גדול מזה, לחיות ארבעים שנה במלון מפואר, חנם אין כסף, ללא שום דאגות?

ובכל זאת – "ותקצר נפש העם בדרך". מדוע? דווקא מצב זה, נטול הדאגות וחסר המתחים, שלנו הוא נראה כגן עדן – להם הוא היה כגיהנום. הם רצו להרגיש כבני אדם, לחיות את התקוה, את האכזבה ואת השמחה. הם מאסו בחיים כאלה, שנראה הכל מובטח מראש, שבהם אין מה לדאוג ולהיות במתח, שבהם אין צורך לקוות, ואין אפשרות לשמוח.
אך באמת, לא היה מקום להתלונן. אם נראה היה לבני ישראל, שחייהם שקטים מדי, משעממים מדי, לא היתה האשמה אלא בהם עצמם! הם שכחו, היכן הם נמצאים – במדבר הגדול, מוקפים אויבים, נחשים עקרבים וחיות רעות. הם היו משולים למי שהולך על חבל דק בעינים עצומות, ונדמה לו שהולך בדרך סלולה… לשם כך באו הנחשים השרפים, לרפא אותם ממחלה זו…
מדוע באמת לא היו מסוגלים להרגיש שמחה כשהמן ירד להם מדי בוקר? משום שהכל היה נראה להם מובטח. הם חשבו שלא יתכן אחרת, מאשר לקום בבוקר ולמצוא את הכל מוכן. במשך השנים איבדו את ההרגשה, שבעצם הם נמצאים באמצע המדבר, הם לא היו מודעים יותר לעובדה, שכל רגע הוא גילוי חדש של חסדי ה'!

עכשיו שלח להם הקב"ה תזכורת, שתחזיר אותם למציאות האמיתית, שתוציא אותם מן המצב הדמיוני, שצייר להם את החיים כחסרי טעם. "וישלח בם", לא וישלח בם – ה' לא ציוה לנחשים להתקיף אותם, הוא רק הפיר את ההגנה של ענני הכבוד, וממילא באו הנחשים… עכשיו הם למדו לדעת, שבעצם הם הולכים על חבל דק, ורק בחסדי ה' לא אירע להם כל רע.
הנחשים נשלחו להם כתזכורת, ולא להם בלבד, אלא גם לנו: גם מי שנדמה לו שמצבו "בטוח", עליו לדעת ולזכור תמיד – שכל רגע ורגע הוא גילוי חדש של חסדי ה'. כל רגע בחיים חייבים אנו להודות על הסכנות ועל הצרות שנחסכים מאתנו, ועל הפגעים שניצלנו מהם – ואז אין סכנה שהחיים יראו כחסרי טעם! (מזקנים אתבונן – ע"פ הרש"ר הירש)

מאת: הרב דוד הכהן – גן יבנה

פוסטים נוספים באתר

כי חוק לישראל | פרשת יהדות
כי חוק לישראל

זֹאת חֻקַּת הַתּוֹרָה אֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה לֵאמֹר דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ אֵלֶיךָ פָרָה אֲדֻמָּה תְּמִימָה אֲשֶׁר אֵין בָּהּ מוּם אֲשֶׁר לֹא עָלָה עָלֶיהָ עֹל:

קרא עוד »
חטא מי מריבה | פרשת יהדות
חטא מי מריבה

וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל מֹשֶׁה וְאֶל אַהֲרֹן יַעַן לֹא הֶאֱמַנְתֶּם בִּי לְהַקְדִּישֵׁנִי לְעֵינֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לָכֵן לֹא תָבִיאוּ אֶת הַקָּהָל הַזֶּה אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נָתַתִּי לָהֶם:

קרא עוד »
מדוע רק ישראל מכונים 'אדם'? | פרשת יהדות
מדוע רק ישראל מכונים 'אדם'?

זֹאת הַתּוֹרָה אָדָם כִּי יָמוּת בְּאֹהֶל כָּל הַבָּא אֶל הָאֹהֶל וְכָל אֲשֶׁר בָּאֹהֶל יִטְמָא שִׁבְעַת יָמִים: (פרשת חוקת יט. יד')אמרו חז"ל אתם קרויים אדם וכו'.

קרא עוד »
מועצה דתית יהוד

דרושים משגיחי כשרות

בס"ד
למועצה הדתית הרבנות הראשית יהוד – מונסון
דרושים משגיחי כשרות
עם ניסיון ועם תעודת הכשרה בתוקף של הרבנות הראשית או – מוסד מוסמך מטעם הרבנות הראשית.

בדבר פרטים יש להעביר קורות חיים + תעודה בתוקף.
קו"ח עד לתאריך יא בכסלו תשפד 24.11.23

אהבתם? שתפו!
עסקים מומלצים באינדקס אנ"ש

אלפנט פיננסים

ביטוחים, תוכניות חיסכון

חיו פרויקטים – שיפוץ ובנייה

שילוב אוטומטים – מכונות שתייה ומזון

תכנים חדשים שעלו לאתר
מה מברכים על דגים?

להלכה: על דגים מברכים 'שהכל נהיה בדברו'. בביאור הדברים: על דגים, נפסק בשולחן ערוך (סימן ר"ד הלכה א') על דבר שאין גידולו מן הארץ, כגון

מה מברכים על קרמבו?

להלכה: נחלקו הפוסקים, דעת חלק מהפוסקים לברך ב' ברכות, א: מזונות על הביסקוויט ב: שהכל נהיה בדברו' על הקרם, ויש שסברו שיש לברך עליו רק

מה מברכים על סודה?

להלכה: על משקה המוגז הנקרא סודה יש לברך עליו ברכת 'שהכל נהיה בדברו', ולאחריו 'בורא נפשות רבות'. השותה מי סודה ללא טעמים, כתב בספר הליכות

מה מברכים על גלידה או ארטיק?

על גלידה יש לברך 'שהכל נהיה בדברו'. לענין ברכה אחרונה, לדעת בני אשכנז יש לברך עליו 'בורא נפשות', ולדעת בני ספרד אין לברך עליו. בביאור

סעודת חנוכה

להלכה: סעודת חנוכה היא רשות ולא חובה, מכל מקום יש מצווה לעשות סעודת הודאה לה' יתברך ולפרסם שמו, יחשב הסעודה לסעודת מצווה. ונהגו לאכול מאכלי

Translate »

נֵצַח יִשְׂרָאֵל לֹא יְשַׁקֵּר

כתיבת ספר תורה לעילוי נשמת הנרצחים

בדמעות ובלב שבור אנו מתחילים בכתיבת ספר תורה לעילוי נשמת נרצחי טבח שמחת תורה תשפ"ד

לזכרם של כל אותם נרצחים, שמקומם איתנו בלב כל הזמן. למען נזכור ולא נשכח. למען נעלה את נשמתם הכי גבוה תחת כיסא הכבוד.