אליהו הנביא: נביא קנאי לה' שזכה להיות אחד ממבשרי הגאולה

אליהו הנביא

אליהו הנביא היה נביא חשוב וקדוש בתקופת אחאב מלך ישראל והמלכה איזבל.
אליהו מתואר בתנ"ך כאדם שניסה להיאבק בעבודה הזרה, שקינא לה' ודרש בכל תוקף מעם ישראל לשמור את תורתו ומצוותיו. אליהו היה אחד מתושבי הגלעד, שנשבע לאחאב שהגשמים יעצרו ולא יהיה עוד טל ומטר במשך שנים רבות, ודבריו התקיימו במלואם. במשך אותן שנות רעב, הסתתר אליהו בבית אשה צרפתית אלמנה, שהיא ובנה זכו להתפרנס ממופתיו המיוחדים.

שמותיו השונים של אליהו

במסורת ישראל יש חשיבות מרכזית לשמו של אדם, ולאליהו הוצמד השם אליהו הנביא, משום שהמוטיב שאפיין את אליהו יותר מכל, וכך גם נצרב בתודעת העם היהודי, הוא קדושתו האדירה והדיבור הנבואי עם הקב"ה.
מעבר לשם התואר אליהו 'הנביא', אליהו מכונה גם 'אליהו התשבי' ו'אליהו הגלעדי', לשמות אלו זכה משום שהתגורר בעיר 'תשב' שבגלעד. שמות אלו שולבו בלא מעט תפילות, שירים ופיוטים, בפרט בפיוט המיוחד שמשורר עם ישראל במוצאי שבתות: “אליהו הנביא, אליהו התשבי, אליהו הגלעדי, במהרה יבוא אלינו עם משיח בן דוד”. מעבר לכך, אליהו מכונה גם 'זכור לטוב', משום שבזמן גאולת ישראל, צפוי אליהו הנביא להזכיר לכל את מעשיהם הטובים של עם ישראל.

אליהו הנביא מביא סוף לבצורת
אליהו הנביא מביא סוף לבצורת

ניסים ומעשים ייחודיים

אליהו הנביא מזוהה עם לא מעט ניסים ומעשי מופתים במהלך חייו. להלן חלק מהניסים המוכרים ביותר, המיוחסים לאליהו הנביא:

אליהו הנביא מביא סוף לבצורת

אחד הניסים המפורסמים ביותר של אליהו הוא יכולתו להביא להורדת הגשם בזמן בצורת קשה. בספר מלכים א' (יז, א-ז) מכריז אליהו על בצורת על ארץ ישראל כעונש על עבודת האלילים של העם. לאחר מכן הוא נסוג מהאיזור, ובורח לנחל כרית שם ניזון באורח פלא על ידי עורבים. לאחר זמן, מתעמת אליהו עם המלך אחאב ומאתגר את נביאי הבעל בהר הכרמל. באמצעות תפילתו, אליהו קורא לקב"ה להביא סוף לבצורת.

מחיה את בנה של האלמנה

בנס משמעותי נוסף, אליהו הנביא מחייה את בנה של האלמנה הצרפתית. האלמנה, שאירחה בביתה את אליהו בתקופת הבצורת, חוותה מאורע טראגי: מות בנה. אליהו מתפלל בחמלה לקב"ה, ובאורח ניסי ופלאי, הילד קם לתחיה.

הכפלת מלאי השמן והקמח

במהלך שהותו עם האלמנה, מחולל אליהו נס נוסף בהכפלת מלאי השמן והקמח הדל שנמצא בביתה. למרות המחסור במשאבים, מיכלי האלמנה נותרים בנס מלאים בשמן וקמח, ומבטיחים שהיא ובני ביתה לא רעבים (מלכים א' יז).

אליהו הנביא מאתגר את נביאי הבעל בהר הכרמל

אחד הניסים הדרמטיים ביותר של אליהו הוא ההתמודדות שלו עם נביאי הבעל בהר הכרמל. בהתמודדות בין עובדי הבעל לבין עובדי אלוהי ישראל, אליהו מאתגר את נביאי הבעל לקרוא לאלוהיהם, ולהצית אש על הקורבן. כאשר מאמציהם נכשלים, אליהו מתפלל לבורא עולם, ואש יורדת מהשמים, מכלה את קורבנו ומאשרת את ייחודו של אלוקי ישראל.

וַיַּעַל אֵלִיָּהוּ בַּסְעָרָה הַשָּׁמָיִם
וַיַּעַל אֵלִיָּהוּ בַּסְעָרָה הַשָּׁמָיִם

העליה לגן עדן במרכבת אש

בספר מלכים ב' (ב' יא) מועלה אליהו לגן עדן במערבולת, מלווה במרכבת אש.
על פי המסורת, אליהו לא נפטר כאחד האדם, אלא עלה חי בסערה השמיימה.
לכן, מקובל באירועים שונים שאליהו מגיע לבקר את עם ישראל. אחד מהאירועים הבולטים הוא ליל הסדר. ביום טוב הראשון של חג הפסח, מנהג ישראל קדושים להשאיר כוס יין אחת ויחידה לאליהו הנביא, בנוסף לכל ארבעת הכוסות שכל אחד מאיתנו מחויב לשתות בליל הסדר.

בנוסף, אליהו מגיע גם במוצאי שבתות וחגיגות ברית מילה. על פי המדרש, במוצאי שבתות יושב אליהו הנביא מתחת לעץ החיים וסופר את מצוותיהם ומעשיהם הטובים של עם ישראל. לאירועי ברית המילה אליהו הנביא מגיע משום שהוא אמר לקב”ה באחת משיחותיהם: ‘עזבו בריתך’. חז”ל מלמדים אותנו שהקב”ה רוצה שאליהו הנביא יגיע לכל ברית וברית כדי שהוא יראה שעם ישראל לא עזב את ברית ה’, אלא ההפך הוא הנכון – שישראל שומרים מכל משמר על הברית, וכתוצאה מכך – יסנגר עליהם ויהיה מליץ יושר עבורם.

בכל דור ודור זוכים יחידי סגולה לגילוי אליהו הנביא

ידוע הדבר כי גדולי עולם, דוגמת האר"י, הרמ"ק והבעל שם טוב זכו לגילוי אליהו. הכתב סופר ציין בפנקסו כי זכה לגילוי אליהו מספר רב של פעמים.
גם בזמן חז"ל, אליהו הנביא היה אורח באופן תמידי אצל רבותינו התנאים, האמוראים, הגאונים ואף הראשונים.

העצה של הרב חיים קנייבסקי זצ"ל לזכות לגילוי אליהו

רבי חיים קנייבסקי זצ"ל היה עמל בתורה באופן נדיר.
סדר לימודו הייחודי, אפשר לו לסיים את כל הש"ס מדי שנה בשנה. נכדו, הרב יעקב קנייבסקי, שהה לידו בעת לימודו. כאשר הגיע הרב ללימוד במסכת כלה רבתי, הוא הרים את עיניו ושאל את נכדו: "אתה מעונין לראות את אליהו הנביא?" הנכד המופתע מיהר להשיב: "ודאי".

בתגובה, הצביע הרב על שורה קטנה בסוף פרק חמישי במסכת כלה רבתי: "אמר אבא אליהו זכור לטוב: לעולם אין תורה מתפרשת אלא למי שאינו קפדן, אף אני איני נגלה אלא למי שאינו קפדן, אשרי מי שפגעו בו…"
התפעל הרב קנייבסקי, חזר בקול על הדברים ואמר: "הנה לנו העיצה כיצד זוכים לגילוי אליהו… שלא להקפיד ולהיות בנחת עם הבריות. אשרי מי שפגעו בו".

התפקיד המיוחד של אליהו הנביא בזמן הגאולה

הפסוקים מציידים את העם בהבטחה נבואית, הנוגעת לימות המשיח: "הנה אנוכי שולח לכם את אליה הנביא לפני בוא יום ד' הגדול והנורא". (מלאכי ג', כ"ג). אליהו הנביא הוא השליח שיזכה לבשר לעם ישראל כאשר יגיע המשיח. בספר מלאכי, פרק ג' פסוק א' מובא כי אליהו יסלול את הדרך לבוא המשיח, אף בלבבות ישראל: "הנני שולח מלאכי, ופינה דרך לפני, ופתאום יבוא אל היכלו האדון אשר אתם מבקשים, ומלאך הברית אשר אתם חפצים". כאשר אליהו הנביא יתגלה יחד עם משיח צדקנו, הוא יפרש את כל הקושיות שאין עליהן עדיין תירוץ, כפי שנאמר על מחלוקות רבות בגמרא המסתיימות במונח "תיק"ו", שפירושו: "תשבי יתרץ קושיות ובעיות".
עוד מובא בספר מלאכי כי אליהו הנביא יערה רוח טהרה על עמנו, וישים שלנו בין ישראל לאביהם שבשמיים: (מלאכי ג', כ"ד): "והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם".

יהי רצון שנזכה לחזות בו כולנו, עין בעין, במהרה בימינו אמן.

שתפו את המאמר:
עסקים מומלצים באינדקס אנ"ש​
דבר תורה על פרשת השבוע​
הישארו מעודכנים

הצטרפו אל רשימת התפוצה שלנו ותקבלו עדכונים בכל מה שחדש

מה חדש באתר