האם מותר לקשור עניבה בשבת?

להלכה: מותר לקשור עניבה בשבת, בתנאי שיש לו לפרק את הקשר של עניבה, תוך עשרים וארבע שעות כדי שלא יחשב כקשר של אומן שמתחייבים עליו, ויש מקלים שאפשר לפרק את הקשר עד שבעה ימים.
אך אם רק מסדר את הקשר של עניבה בלי לקשור אותה, יש להקל אפילו אין בדעתו להתירה, ויש מחמירים שאם עושה אותו פעם אחת ותמיד יש לדון אותו מצד מתקן כלי בשבת.

האם מותר לקשור עניבה בשבת? בביאור הדברים:

השולחן ערוך (סימן שי”ז הלכה ה’) כותב “עניבה מותר, דלאו קשר הוא”. אומר הרמ”א “ואפילו אם עשה קשר אחד למטה נוהגים בו היתר”.
אומר המשנה ברורה “וכתבו האחרונים, הא דנוהגין היתר בקשר אחד למטה, הינו דווקא כשעשוי להתיר בו ביום, ומשום דעל ידי עניבה על גבי קשר עדיין אינו נקרא מעשה אומן, אבל אם היא לקימא על איזה זמן, כגון בלולב וכיוצא בו, אסור לעשות קשר למטה אלא עניבה בלבד, ורשאי לעשות שתי עניבות זה על גבי זה, וכן יש לנוהג”.
מבואר שמותר לקשור בשבת עניבה, בתנאי שכבר באותו היום יפרק את הקשר שלה, ואז אין נחשב הדבר כקשר של אומן שהוא קבוע שאסור בשבת.
וכן כתב האור לציון (חלק ב’ פרק מ”ז הלכה כ”א) מותר לקשור בשבת עניבה שנותנים על הצואר אם בדעתו להתירה תוך עשרים וארבע שעות, והטעם כמו שביארנו שכיון שמתיר אותו באותו היום אין נחשב הדבר כמעשה אומן שאסור.
הילקוט יוסף (סימן שי”ז הלכה י”א) כותב להקל, מותר לקשור קשר ועניבה על גביו, כשדעתו לפתוח בתוך שבעה ימים, אבל עניבה בלי שום קשר, או קשר אחד בלי עניבה, מותר אפילו על דעת להתקיים לעולם, מותר.

עוד בנושא הלכות שבת

תוכן עניינים
אהבתם? שתפו ברשת!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
תכנים חדשים שעלו לאתר
האם מותר ללעוס מסטיק בצום?

להלכה: אסור ללעוס מסטיק בצום, וכך כתב הילקוט יוסף (סימן תק”נ הלכה כ”ד) אסור ללעוס גומי לעיסה [מסטיק] ביום תענית, אך מסטיק שאין בו שום

מה מברכים על אלפחורס?

להלכה: יש לברך על אלפחורס שהכל נהיה בדברו, אמנם אם הקמח דגן עשוי לטעם יש לברך עליו מזונות מ-50 גרם. מה מברכים על אלפחורס? בביאור

מה מברכים על שקדים ועל אגוזים?

על אגוזים ועל שקדים, יש לברך עליהם בורא פרי העץ וברכת נפשות רבות וחסרונם לאחר האכילה.ואין הבדל בזה בין אגוזים ושקדים קלויים לבין שקדים ואגוזים

פירוש הפסוק ימים על ימי מלך

בספר תהילים (סא’ פסוק ז’) נאמר: “יָמִים עַל יְמֵי מֶלֶךְ תּוֹסִיף שְׁנוֹתָיו כְּמוֹ דֹר וָדֹר”. פירושו הפסוק הוא, שדוד המלך ביקש מה’ שיאריך ימיו על

מעוניינים לפרסם כתבה? השאירו פרטים!
Translate »
שינוי גודל גופנים
ניגודיות