האם מותר להרוג ג’וק בשבת?

להלכה: אסור להרוג ג’וק בשבת, וכן אסור להרוג יתושים וכדומה, על אף שהם עוקצים אותו ומפריעים לא באכילתו, משום נטילת נשמה שהדבר אסור מהתורה.
אבל לרסס על גבי היתושים, במקום שאין הריסוס עליהם, וכן שבמקום החלונות פותחים, וגם אין כוונתו להרוג אותם, אלא לסלק אותם, יש להקל בדבר.

האם מותר להרוג ג’וק בשבת? בביאור הדברים:

השולחן ערוך (סימן שט”ז הלכה ט’) כותב “פרעוש הנקרא ברגות בלשון ערב, אסור לצודו, אלא אם כן הוא על בשרו ועוקצו, ואסור להרגו”.
מבואר שאסור להרוג ג’וק בשבת, והגם שהג’וק מפריע לו ועוקץ אותו אסור.

לעניין ריסוס על הג’וק בשבת

לעניין ריסוס הקוטל יתושים, דעת הגרי”ש אלישיב (קובץ תשובות חלק א’ סימן ל”ו) שאסור לעשות כן לכל הדעות, משום שריסוס נחשב לכוחו ממש, ונחשב כאילו הרג אותם בידיים.
לעניין ריסוס חומר הגורם לזבובים להתעלפות, דעת החוט השני (חלק א’ פרק ט”ו) שאסור לרסס על חרקים חומר קוטל חרקים, וכן אסור לרסס על היתושים חומר שמשפיע עליהם שיתעלפו וכדומה, מחמת איסור צידה, ומכל מקום אם אינו מרסס כנגדם ממש מותר.
דעת החזון איש במנוחה נכונה (עמוד נ”ה) שאף על פי שלצורך בריא אסור לעשות כן, מכל מקום לצורך חולה שאין בו סכנה או תינוק, מותר, במקום שיש דלת או חלון פתוחים, מפני שדרכם של זבובים להימלט בטרם שיתעלפו.
דעת הגאון ר’ שלמן זלמן אוירעבך, שבריסוס מעין זה אין בזה משום מלאכת צידה, כיון שאין כוונת האדם לצוד אותם, אלא להבריחם, ואין זה פסיק רישא שיהיו ניצודים.
לעניין לרסס בצד החרקים, דעת הילקוט יוסף (סימן שט”ז הלכה ט’) שמותר להשתמש בשאר סמים נגד זבובים ויתושים, ובלבד שלא ירסס כנגדם ממש, אלא יזלף באוויר, וכן צריך שיהיה חלון אחד פתוח כדי שהזבובים יוכלו לברוח החוצה, ואז לא הוי בגדר פסיק רישא ולא ימות, ומכוון שאינו מתכוון להריגתם, הווה ליה דבר שאינו מתכוון ומותר.
וכן דעת האור לציון (חלק ב’ פרק ל”א הלכה ט”ו) שמותר לרסס על יתושים, וכן על ג’וקים בשבת, בתנאי שהריסוס לא עליהם, וכן בתנאי שהחלון פתוח, ואין בכוונתו להרוג אותם, אלא להבריח אותם.

יש לכם שאלות נוספות? בקרו במדור שאל את הרב

תוכן עניינים
אהבתם? שתפו ברשת!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
תכנים חדשים שעלו לאתר
האם מותר ללעוס מסטיק בצום?

להלכה: אסור ללעוס מסטיק בצום, וכך כתב הילקוט יוסף (סימן תק”נ הלכה כ”ד) אסור ללעוס גומי לעיסה [מסטיק] ביום תענית, אך מסטיק שאין בו שום

מה מברכים על אלפחורס?

להלכה: יש לברך על אלפחורס שהכל נהיה בדברו, אמנם אם הקמח דגן עשוי לטעם יש לברך עליו מזונות מ-50 גרם. מה מברכים על אלפחורס? בביאור

מה מברכים על שקדים ועל אגוזים?

על אגוזים ועל שקדים, יש לברך עליהם בורא פרי העץ וברכת נפשות רבות וחסרונם לאחר האכילה.ואין הבדל בזה בין אגוזים ושקדים קלויים לבין שקדים ואגוזים

פירוש הפסוק ימים על ימי מלך

בספר תהילים (סא’ פסוק ז’) נאמר: “יָמִים עַל יְמֵי מֶלֶךְ תּוֹסִיף שְׁנוֹתָיו כְּמוֹ דֹר וָדֹר”. פירושו הפסוק הוא, שדוד המלך ביקש מה’ שיאריך ימיו על

מעוניינים לפרסם כתבה? השאירו פרטים!
Translate »
שינוי גודל גופנים
ניגודיות